Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

«Μικροί σταχωτές εν δράσει!»

Η πόλη διαβάζει βιβλία παντού | Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετέχει στις εκδηλώσεις για την «Αθήνα Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου της UNESCO, 2018 με την εκπαιδευτική δράση:

«Μικροί σταχωτές εν δράσει!»
Παιδιά και γονείς θα μάθουν με αφορμή χειρόγραφα και παλαίτυπα της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου για τους τύπους των βιβλίων, τα υλικά και τα όργανα γραφής, τη διακόσμηση και το περιεχόμενο των βιβλίων. Στο τέλος οι μικροί μας φίλοι θα φιλοτεχνήσουν τα δικά τους πρωτογράμματα γράφοντας το όνομά τους.
Για παιδιά από 6-7 ετών
Ώρες έναρξης: 10.00 και 12.00

Τα μεγαλύτερα παιδιά θα ανακαλύψουν τα μυστικά της βιβλιοδεσίας και θα δημιουργήσουν το δικό τους βιβλιαράκι στο εργαστήριο Συντήρησης Χειρογράφων Εντύπων και Χάρτινων Έργων του Μουσείου.
Για παιδιά ηλικίας από 8-10 ετών
Ώρες έναρξης: 10.00 και 12.00

Το πρόγραμμα προσφέρεται δωρεάν απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9 507  (Δευτέρα - Παρασκευή: 9:00-15:00).