Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Με γαλλικό άρωμα...

Συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Τη Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 18:00 στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο θα δοθεί από την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών συναυλία αφιερωμένη στη μουσική παράδοση της Γαλλίας με τίτλο «Με γαλλικό άρωμα». Η εκδήλωση εντάσσεται στον κύκλο συναυλιών μουσικής δωματίου «Μουσικοί περίπατοι στα Μουσεία» της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών. Οι θέσεις έχουν ήδη συμπληρωθεί.

Το Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών και η Ελένη Νικολαΐδη στο πιάνο θα ερμηνεύσουν δημοφιλείς και πρωτοποριακές για την εποχή τους συνθέσεις.  Η εκρηκτική «Κάρμεν» του Ζωρζ Μπισέ, η «Petite Suite» του Κλωντ Ντεμπυσσύ, το λυρικό «Scherzo» του Εζέν Ζοζέφ Μποζά, τα μαγευτικά «Τρία σύντομα κομμάτια» του Ζακ Ιμπέρ και το ποικιλόμορφο «Σεξτέτο» του Φρανσίς Πουλένκ θα ταξιδέψουν το κοινό στις γοητευτικές συνοικίες του Παρισιού, γύρω από τον Σηκουάνα.

Συμμετέχουν οι:
Βαγγέλης Σταθουλόπουλος, φλάουτο
Χριστίνα Παντελίδου, όμποε
Σπύρος Μουρίκης, κλαρινέτο
Οδυσσέας Μπάσσιος, φαγκότο
Γρηγόρης Ασωνίτης, κόρνο
Συμπράττει η Ελένη Νικολαΐδη, πιάνο

Οι θέσεις έχουν συμπληρωθεί.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο 213 213 9570  (Δευτέρα – Παρασκευή από τις 09:00 έως τις 14:00).