Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

27-29 Μαΐου 2016: Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές στο Βυζαντινό Μουσείο

26 Μαΐου 2016 έως 28 Μαΐου 2016

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετέχει και φέτος, για τέταρτη χρονιά, στην επικοινωνιακή δράση «Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές», με τις παρακάτω εκδηλώσεις:

Παρασκευή 27 Μαΐου 2016
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για σχολικές ομάδες Ε’ Δημοτικού με θέμα «Θα υπάγω εις τους κήπους…» (διάρκεια 1,5 ώρα). Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με δημιουργικό εργαστήρι, όπου τα παιδιά θα ζωγραφίσουν με χρώματα και πινέλα το δικό τους κήπο.

Κυριακή 29 Μαΐου 2016, 10:00 & 12:00
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Θα υπάγω εις του κήπους…» (διάρκεια 1,5 ώρα), για παιδιά ηλικίας 6-9 ετών. Μαζί με τα παιδιά θα ανακαλύψουμε σε εικόνες, πίνακες, υφάσματα και αντικείμενα μικροτεχνίας του Μουσείου, λουλούδια, φυτά και δέντρα, κήπους πραγματικούς και συμβολικούς. Στο τέλος τα παιδιά θα φυτέψουν σε γλαστράκια εποχιακά λουλούδια και αρωματικά φυτά.

Η συμμετοχή σε όλες τις δράσεις είναι δωρεάν. Είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 2132139507 (Δευτέρα έως Παρασκευή, 9:00-16:00).

Η δράση πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Διεύθυνση Μουσείων, στο πλαίσιο του Εθνικού Σχεδίου Δράσης σχετικά με την εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη.