Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Διάλεξη του Κωνσταντίνου Μωραΐτη, με θέμα «Τοπίου Προσχήματα»

19 Απριλίου 2013

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2013 και ώρα 19.00 ο κ. Κωνσταντίνος Μωραΐτης, καθηγητής Αρχιτεκτονικής Σχολής του Ε.Μ.Π., θα δώσει διάλεξη στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο με θέμα «Τοπίου προσχήματα. Σχολιάζοντας την πολιτιστική προβολή της νεότερης δυτικής τοπιοτεχνίας, σε σχέση με τις τοπιακές αναφορές και τους «διγενείς» κήπους της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας».
Η διάλεξη παρουσιάζει το αποτέλεσμα της συνεργασίας δυο αρχιτεκτόνων του Κωνσταντίνου Μωραΐτη και του Γιώργου Νικόπουλου που επιχειρούν να προσεγγίσουν το θέμα τους ανάστροφα – κινούμενοι από τις νεότερες και πλησιέστερες σε εμάς εποχές προς τις παλαιότερες.
Η διάλεξη εντάσσεται στον κύκλο ομιλιών για το 2013 με τίτλο «Κήπος και Παράδεισος. Μεταφορά και πραγματικότητα», τις οποίες διοργανώνει ο Σύλλογος των Φίλων του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου.