Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

«Φανταστικά και απόκοσμα»

Ημερολόγιο και «Τυχερό» Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για το 2012.

16 Δεκεμβρίου 2011

Το Ημερολόγιο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου και του Συλλόγου των Φίλων του ΒΧΜ για το έτος 2012 με θέμα «Φανταστικά και Απόκοσμα» είναι αφιερωμένο σε μια όχι ιδιαίτερα γνωστή, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα όψη της βυζαντινής τέχνης: την απεικόνιση φανταστικών πλασμάτων, εμπνευσμένων εν πολλοίς από τη μυθολογία των αρχαίων πολιτισμών της Ανατολικής Μεσογείου, καθώς και μορφών δαιμονικών που αναδύονται από τα βάθη της κολάσεως.

Το ημερολόγιο και το «τυχερό» διατίθενται στο πωλητήριο του Μουσείου στην τιμή των 18 και 30 ευρώ αντιστοίχως.

Την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2011 και ώρα 12:00 θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση του Ημερολογίου και του «Τυχερού» στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου.