Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Νέα

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ (25-27/9/2020)

24 Σεπτεμβρίου 2020

Φέτος το ξέσπασμα της πανδημίας του covid-19 οδηγεί σε ένα διαφορετικό τρόπο εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Προκειμένου να διαφυλαχθεί η δημόσια υγεία προτείνονται άλλοι τρόποι παρουσίασης και επικοινωνίας με το κοινό των Μουσείων αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες και το διαδίκτυο.

Α. Για τον φετινό εορτασμό των ΕΗΠΚ 2020 για το θέμα «Heritage and Education: learning for life/πολιτιστική Κληρονομιά και Εκπαίδευση-η δια βίου μάθηση» το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο προτείνει τη χρησιμοποίηση της ήδη υπάρχουσας υποδομής, της ιστοσελίδας του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου:
www.byzantinemuseum.gr/el/educational_programme_dept/

Ο επισκέπτης μπορεί:

- να ακολουθήσει την εικονική ξενάγηση στο Μουσείο: www.ebyzantinemuseum.gr
- να διαλέξει μία ή περισσότερες θεματικές διαδρομές
- να παίξει τα παιχνίδια μνήμης, να φτιάξει τα παζλ και τη δική του διαδικτυακή έκθεση
- να αξιοποιήσει το έντυπο εκπαιδευτικό υλικό
- να κατεβάσει και να παίξει το παιχνίδι «Από τόπο σε τόπο»

Ο φετινός εορτασμός θα διαρκέσει από 25 έως 27 Σεπτεμβρίου 2020.

Το Σαββατοκύριακο (26-27/9/2020) η είσοδος στο μουσείο θα είναι ελεύθερη και θα πραγματοποιείται σύμφωνα με τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα.