Μουσική εκδήλωση της Πολυφωνικής Χορωδίας του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών «Harmonia Juris»

Σάββατο 20 Ιουνίου 2015 και ώρα 20:30

Το Σάββατο 20 Ιουνίου, η Πολυφωνική Χορωδία του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών «HARMONIA JURIS» έδωσε συναυλία στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο με θέμα «Από την Όπερα στον Μίκη Θεοδωράκη».

Στη μουσική εκδήλωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εορτασμών για την Παγκόσμια Ημέρα της Μουσικής (21 Ιουνίου) παρουσιάστηκαν έργα από το κλασικό και το σύγχρονο διεθνές ρεπερτόριο.
Συμμετείχαν η υψίφωνος Ρωξάνη Παπαδημητρίου και ο βαρύτονος Κωνσταντίνος Καριώτης
Στο πιάνο ο Φρίξος-Διονύσιος Μόρτζος.
Διηύθυνε ο Γιάννης Βρυζάκης.

Η Πολυφωνική Χορωδία του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών ιδρύθηκε το 2006 και αριθμεί 50 μέλη.
Λαμβάνει μέρος σε εκδηλώσεις του νομικού χώρου και σε φεστιβάλ, κυρίως όμως πραγματοποιεί δικές της πρωτότυπες παραγωγές μεταφέροντας κάθε φορά τα μηνύματά της προς την κοινωνία.