Γ΄ Επιστημονικό Συμπόσιο Νεοελληνικής Εκκλησιαστικής Τέχνης & Έκθεση Σύγχρονης Εκκλησιαστικής Τέχνης

22 έως 24 Νοεμβρίου 2013

Το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχιτεκτόνων-Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών και με ειδικούς επιστήμονες-μέλη ΔΕΠ από άλλα Πανεπιστημιακά Τμήματα, διοργάνωσαν το
 Γ΄ Επιστημονικό Συμπόσιο Νεοελληνικής Εκκλησιαστικής Τέχνης, από 22 έως 24 Νοεμβρίου.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε επιστημονικές ανακοινώσεις που αναφέρονταν σε θέματα της Νεοελληνικής Εκκλησιαστικής Τέχνης από τον 19ο αιώνα έως και σήμερα, όπως και στα δύο προηγούμενα Συμπόσια.

Θεματικές ενότητες του Συμποσίου:

• Αρχιτεκτονική
  • Ζωγραφική
  • Γλυπτική
  • Μικροτεχνία
  • Μουσική

Στο πλαίσιο του Συμποσίου λειτούργησε στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (Μέγαρο Δούκισσας της Πλακεντίας) έκθεση ζωγραφικής με τίτλο: «Εικόνες. Ένας διάλογος με την Παράδοση. Έκθεση σύγχρονων Εικονογράφων», η οποία εγκαινιάσθηκε την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου και ώρα 20:00.

Στην έκθεση συμμετείχαν, κατά κύριο λόγο τα μέλη της Ομάδας ΙΚΟΝΑ, τα οποία στην πλειοψηφία τους ανήκουν στο διδακτικό προσωπικό Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων ενώ ταυτόχρονα είναι ενεργοί καλλιτέχνες-εικονογράφοι.
Την ομάδα πλαισίωσαν και άλλοι σημαντικοί εικονογράφοι από τη Σερβία, τη Ρουμανία και την Ελλάδα.

Στόχος της έκθεσης ήταν να αναδείξει τη σχέση των καλλιτεχνών με την παράδοση της βυζαντινής ζωγραφικής αλλά και τη δυναμική που μπορεί να προκύψει από την εκκλησιαστική ζωγραφική.

Εκτέθηκαν εικόνες φτιαγμένες από ποικίλα υλικά, με διάφορες τεχνικές που ενσωματώνουν πολλές διαφορετικές τεχνοτροπίες.

Συμμετείχαν οι εικονογράφοι:
  • REV. ANTHONY SALZMANN
  • ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΡΔΗΣ
  • SLAVICA MIHAILOVA
  • DESISLAVA IVANOVA
  • VΑΝΙΑ SAPUNDZHIEVA
  • ΕVGENIA DAVIDENKO
  • ΥAROSLAVA ALEXEEVA
  • TODOR MITROVIC
  • MIHAI COMAN
  • ELENA MURARIU
  • GRIGORE POPESCU