Διάλεξη «Όψεις και ταυτότητα της μνημειακής ζωγραφικής στην περιφέρεια του Βυζαντίου»

Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 19:30 στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού Μουσείου

Το Βυζαντινό Μουσείο διοργάνωσε κύκλο διαλέξεων, στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Βυζαντινό Σαλέντο. Με τον φακό της Φωτεινής Καϊμάκη».

Η τρίτη διάλεξη δόθηκε την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2013 στις 19:30, από την Ομότιμη Καθηγήτρια Βυζαντινής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Μαρία Παναγιωτίδου, με θέμα «Όψεις και ταυτότητα της μνημειακής ζωγραφικής στην περιφέρεια του Βυζαντίου».

Πραγματοποιήθηκε μια σύντομη παρουσίαση τριών περιοχών της περιφέρειας του Bυζαντίου,  αρκετά απομακρυσμένων από το πολιτιστικό, πολιτειακό και πολιτικό κέντρο της αυτοκρατορίας, την Κωνσταντινούπολη, όπου έχουν εντοπιστεί τοπικά εργαστήρια που μπορούν να δώσουν κάποια στοιχεία για  τις όψεις και την ταυτότητα της ζωγραφικής στη βυζαντινή περιφέρεια.