Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2012

Σάββατο 29 και Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετείχε στον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς, ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα που θεσπίστηκε επίσημα το 1991 από το Συμβούλιο της Ευρώπης.

Θέμα του εορτασμού ήταν «Κρίσεις. Συνέχειες και ασυνέχειες στην Ιστορία».

Στο πλαίσιο του εορτασμού το ΒΧΜ σχεδίασε τη θεματική εκπαιδευτική διαδρομή για μικρούς και μεγάλους «Έχει ο καιρός γυρίσματα: Εικονομαχία, Άλωση, Νεότερη Εποχή».

Με ποιους τρόπους αποτυπώνονται οι περίοδοι κρίσης στα υλικά ίχνη του παρελθόντος;
Πώς ήταν οι πρώτες χριστιανικές απεικονίσεις του θείου;
Πώς εξελίχθηκε η τέχνη της χριστιανικής λατρείας;
Μπορεί να παράγεται υψηλή τέχνη σε μια περίοδο κρίσης;

Επιλεγμένα αντικείμενα από την μόνιμη έκθεση του μουσείου έγιναν η αφορμή για να συζητηθούν ιστορικά γεγονότα και φαινόμενα που σηματοδοτούν περάσματα από μια εποχή σε μια άλλη.

Στην εκπαιδευτική εκδήλωση πήραν μέρος δωρεάν ενήλικες και παιδιά (από 11 ετών), το πρωί της Κυριακής 30/9/12, με ώρες έναρξης 10.00 και 12.00.

Για τις μέρες του εορτασμού (29 – 30 Σεπτεμβρίου) η είσοδος στο Μουσείο ήταν ελεύθερη.