🎄🎄🎄Χριστούγεννα για τα παιδιά στο Μουσείο Διονυσίου Λοβέρδου 🎄🎄🎄

16, 17 & 30 Δεκεμβρίου, ώρες 11:00 - 13:00

📍Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σας προσκαλεί στο παράρτημά του, Μουσείο Διονυσίου Λοβέρδου (Μαυρομιχάλη 6), να γιορτάσουμε μαζί τα Χριστούγεννα.

Με οδηγό τις εικόνες του Μουσείου θα παρακολουθήσουμε την πορεία των μάγων και θα συνοδεύσουμε τους ποιμένες στην προσκύνησή τους στο σπήλαιο της Γέννησης του Χριστού.

Θα μοιραστούμε έθιμα και χριστουγεννιάτικα παραμύθια, θα ακούσουμε κάλαντα και τραγούδια από τα μουσικά σύνολα «ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΤΑ» και «ΑΠΟΠΛΟΥΣ» του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Παλλήνης.

Απαραίτητος όρος συμμετοχής η γιορτινή σας διάθεση!

❄️❄️Σάββατο 16 Δεκεμβρίου❄️❄️

Με αφορμή επιλεγμένες εικόνες της Συλλογής Διονυσίου Λοβέρδου θα παρουσιάσουμε στα παιδιά το χαρμόσυνο μήνυμα της Γέννησης του Χριστού στους ποιμένες. Η παρουσίαση θα γίνει από την αρχαιολόγο κ. Ράνια Φατώλα.

Αφήγηση των παραμυθιών «Ο μυλωνάς και ο καλικάντζαρος» (παραδοσιακό), «Η Μάρμπω και η Κάλλω» (παραδοσιακό), «Μια ξεχωριστή μέρα του Μπαρμπα- Πανώφ» του Σ. Ρούμπεν σε διασκευή Λ. Τολστόι από την ιστορικό κ. Σοφία Γιαννιώτη.

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια από το Μουσικό Σύνολο «ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΤΑ» του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης:

ΚΑΛΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ (Παραδοσιακά κάλαντα)

• ΚΑΛΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ (Παραδοσιακά κάλαντα)

• ΦΟΥΜ ΦΟΥΜ ΦΟΥΜ   (Παραδοσιακά Ισπανικά κάλαντα Καταλονίας)

• ΠΑΕΙ Ο ΠΑΛΙΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ (του Μιχαήλ Λεβέντη)

• SANTA CLAUS IS COMING (των John Fred Coots και Haven Gilespie)

• Ω ΕΛΑΤΟ (Παραδοσιακά κάλαντα Γερμανίας)

• ΑΓΙΑ ΝΥΧΤΑ (των Conrad Franz Haver Gruper και Joseph Mohr)

Διδασκαλία: Νικόλαος Ρογκάκος

❄️❄️Κυριακή 17 Δεκεμβρίου❄️❄️

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια από το Μουσικό Σύνολο «ΑΠΟΠΛΟΥΣ» του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης:

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΑΜΟΡΓΟΥ-ΣΟΥΣΤΑ ΑΜΟΡΓΟΥ-ΝΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕ

(Αμοργιανός οργανικός, χορευτικός σκοπός)

• ΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΚΙ ΑΣ ΧΑΡΩ        (Μπάλος Νάξου μι ματζόρε)

• ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΚΑΛΑΝΤΑ (αγιορείτικη εκδοχή)

• ΧΑΣΑΠΙΚΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ - ΝΙΧΑΒΕΝΤΛΟΝΓΚΑ (γρήγορος οργανικός σκοπός)

Διδασκαλία:

Κωνσταντίνα Κυριαζή (βιολί), Δημήτρης Ράπτης (λαούτο)

❄️❄️Σάββατο 30 Δεκεμβρίου❄️❄️

Αφήγηση των παραμυθιών «Ο μυλωνάς και ο καλικάντζαρος» (παραδοσιακό), «Η Μάρμπω και η Κάλλω» (παραδοσιακό), «Μια ξεχωριστή μέρα του Μπαρμπα- Πανώφ» του Σ. Ρούμπεν σε διασκευή Λ. Τολστόι, «Ο Καρυοθραύστης» του Ε.Τ.Α. Χόφμαν από την ιστορικό κ. Σοφία Γιαννιώτη.

Τα παιδιά μπορούνε να φέρουν την αγαπημένη τους χριστουγεννιάτικη ιστορία και να τη μοιραστούνε μαζί μας.

☎️ Δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο:

2132139591 (12:00 - 14:00)

Η συμμετοχή στις εκδηλώσεις είναι δωρεάν.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας για 15 μαθητές.

Οι εκδηλώσεις απευθύνονται σε παιδιά του δημοτικού.