Επίσκεψη του Πρόεδρου της Δημοκρατίας της Μάλτας στο ΒΧΜ

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας της Μάλτας κ.κ. George William Vella και η σύζυγός του, συνοδευόμενοι από τον Υπουργό Τουρισμού της Μάλτας κ. Clayton Bartolo και τον πρέσβη της Μάλτας στην Αθήνα κ. Joseph Cuschieri, επισκέφθηκαν, την Τετάρτη, 5 Ιουλίου 2023 και ώρα 13.00-13.55, το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο επιβεβαιώνοντας τους ιστορικούς δεσμούς μεταξύ των δύο λαών.

Ο Πρόεδρος της Μάλτας είχε προσκληθεί από την Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας κ.κ. Κατερίνα Σακελλαροπούλου στο πλαίσιο των διμερών σχέσεων Ελλάδας-Μάλτας σε τομείς όπως το εμπόριο, ο τουρισμός, η ναυτιλία, η κλιματική αλλαγή, οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και το μεταναστευτικό.

Ο επίσημος προσκεκλημένος της Ελλάδας και η συνοδεία του ξεναγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση από τη Γενική Διευθύντρια του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου κ. Αικατερίνη Π. Δελλαπόρτα και τον Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου Καθηγητή κ. Γεώργιο Πανέτσο.