Έτος Μπρούκνερ – Η Βιέννη στο Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο (Μ. ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024, 20:30)

08 Απριλίου 2024

Τρεις συνθέτες, τρεις διαφορετικές εποχές, μία πόλη. Τη Μεγάλη Δευτέρα, 29 Απριλίου, εκλεκτοί μουσικοί της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, μας εισάγουν στο υποβλητικό πνεύμα της Εβδομάδας των Παθών με μελωδίες από τη…Βιέννη. Το κουαρτέτο εγχόρδων τετART-on (Μόρφω Παπαδημητρίου – βιολί, Κώστας Καραγεωργόπουλος – βιολί, Αλέξανδρος Παπανικολάου – βιόλα, Ήβη Παπαθανασίου – βιολοντσέλο) μας καλεί στο Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο με ένα ξεχωριστό πρόγραμμα. Ερμηνεύονται έργα συνθετών που έζησαν και έδρασαν στη μουσική πρωτεύουσα της Ευρώπης. Ξεκινώντας από το θυελλώδες και γεμάτο ένταση Τέταρτο Κουαρτέτο Εγχόρδων του Μπετόβεν, την παραλλαγή του κατανυκτικού κουαρτέτου εγχόρδων Fratres, του 88χρονου σήμερα Εσθονού συνθέτη ¶ρβο Περτ. Τέλος, με αφορμή τα 200 χρόνια από τη γέννηση του «συνθέτη του Θεού» ¶ντον Μπρούκνερ, θα ακουσθεί το Κουαρτέτο εγχόρδων του σε ντο ελάσσονα.

Το πρόγραμμα με μια ματιά

ΛΟΥΝΤΒΙΧ ΒΑΝ ΜΠΕΤΟΒΕΝ (1770 – 1827)
Κουαρτέτο εγχόρδων αρ.4 σε ντο ελάσσονα, έργο 18 αρ.4

ΑΡΒΟ ΠΕΡΤ (γεν. 1935)
Fratres (εκδοχή για κουαρτέτο εγχόρδων)

ΑΝΤΟΝ ΜΠΡΟΥΚΝΕΡ (1824 – 1896)
Κουαρτέτο εγχόρδων σε ντο ελάσσονα

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Κουαρτέτο εγχόρδων τετART-on
Μόρφω Παπαδημητρίου, βιολί
Κώστας Καραγεωργόπουλος, βιολί
Αλέξανδρος Παπανικολάου, βιόλα
Ήβη Παπαθανασίου, βιολοντσέλο

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Στις 19:00, μία ώρα πριν την έναρξη της συναυλίας, θα προηγηθεί ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου.

Εισιτήριο εισόδου, για την συναυλία και για την ξενάγηση: 8¤

Πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων στο τηλέφωνο 2132139507