Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Περιοδικές εκθέσεις .::. Παλαιότερες εκθέσεις

«Βιβλία καλλιτεχνών της συλλογής Teriade»

18 Ιουνίου 2013 έως 12 Ιανουαρίου 2014

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο εκθέτει 26 από τα 27 «Μεγάλα Βιβλία Καλλιτεχνών», που εξέδωσε ο Στρατής Ελευθεριάδης (Tériade) στο Παρίσι από το 1943 έως το 1975. Ο Έλληνας κοσμοπολίτης επέλεξε να συνεργαστεί με σπουδαίους καλλιτέχνες, αρχιτέκτονες, ζωγράφους και γλύπτες, του 20ού αιώνα, προτείνοντάς τους να δημιουργήσουν εκδόσεις. Δεν τους ζητούσε απλώς να εικονογραφήσουν, αλλά να ασχοληθούν με τα πάντα: να επιλέξουν κείμενο, εξώφυλλο, τυπογραφικά στοιχεία, τεχνικές εκτύπωσης και είδος χαρτιού. Έτσι κάθε έκδοση είναι κι ένα ολοκληρωμένο έργο τέχνης με πρόδηλες τις επιλογές του δημιουργού του. Ο Τεριάντ συνεισέφερε ενεργά σε αυτή τη διαδικασία, αφού συχνά πρότεινε ή ανέθετε στους καλλιτέχνες κείμενα για εικονογράφηση και θέματα για συγγραφή ενώ, ταυτόχρονα αναζητούσε τα τεχνικά μέσα που θα ολοκλήρωναν και θα απογείωναν την έκδοση.

Το αποτέλεσμα τον δικαίωσε. Στα πλαίσια του πρωτοποριακού εκδοτικού εγχειρήματος, διαφορετικές καλλιτεχνικές φυσιογνωμίες παρέδωσαν θαυμάσια κείμενα και κορυφαίες εικαστικές δημιουργίες αντιπροσωπευτικές των καλλιτεχνικών ρευμάτων του 20ού αιώνα.

Η συντήρηση των «Μεγάλων Βιβλίων»
της Ιωάννας Στεφανή - Συντηρήτρια στο Εργαστήριο Συντήρησης Χαρτώων

Αρχές Νοεμβρίου του 2012 το εργαστήριο συντήρησης χειρογράφων, εντύπων και χαρτώων αντικειμένων του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου, παρέλαβε τα «Mεγάλα Βιβλία» των καλλιτεχνών και τα περιοδικά Verve από τη συλλογή του Μουσείου-Βιβλιοθήκης Στρατή Ελευθεριάδη-Tériade, για να τα συντηρήσει και να τα προετοιμάσει για την επανέκθεσή τους.
Επρόκειτο για:
26 «Μεγάλα Βιβλία»: 15 βιβλία (άδετα, με κείμενο και κάλυμμα ή και θήκη) και 1143 ελεύθερα χαρακτικά
Τα περιοδικά Verve: 20 αντίτυπα  και 547 φύλλα

Στα έργα  πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες επεμβάσεις:
▪ Φωτογράφηση πριν τις εργασίες συντήρησης
▪ Αποκόλληση των χαρακτικών και φύλλων από τα ακατάλληλα υποστρώματα (χαρτόνια ή ξύλο)
▪ Εξασθένηση υπολειμμάτων κόλλας από το πίσω μέρος των χαρτιών
▪ Μηχανικός καθαρισμός (γομάρισμα)
▪ Στερεώσεις ή και συμπληρώσεις στα σημεία απωλειών (από προηγούμενες επεμβάσεις)
▪  Επιπεδοποίηση των χαρακτικών
▪  Αναρτήσεις με ιαπωνικά χαρτιά για τη μελλοντική έκθεση των αντικειμένων
▪  Αισθητική αποκατάσταση στα σημεία απωλειών, όπου κρίθηκε αναγκαίο
▪  Στερεώσεις των καλυμμάτων και των κουτιών
▪ Ταξινόμηση των αποκομμένων τμημάτων του περιοδικού  Verve (ανά τεύχος)
▪ Τοποθέτηση αντιόξινων χαρτιών ανάμεσα στα χαρακτικά για τη δημιουργία μικροπεριβάλλοντος και την  ασφαλή φύλαξη και μεταφορά των αντικειμένων.