Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Ημερολόγιο και «Τυχερό» Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για το 2013

Το Ημερολόγιο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου και του Συλλόγου των Φίλων του ΒΧΜ για το έτος 2013, με θέμα «Κήπος & Παράδεισος. Μεταφορά και πραγματικότητα», είναι αφιερωμένο στην αναζήτηση και τον ορισμό της έννοιας του Παραδείσου.
H επιλογή του θέματος συνδέεται άμεσα με το σκεπτικό της διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου του Mουσείου, μέρος κάποτε του παριλίσσιου τοπίου.
Με την ευκαιρία της έκδοσης του ημερολογίου παρουσιάζεται στην ισόγεια αίθουσα του πρόσφατα ανακαινισμένου Μεγάρου της Δούκισσας της Πλακεντίας, μια μικρή ομότιτλη έκθεση με επιλεγμένα αντικείμενα από τις συλλογές του Μουσείου. Η έκθεση θα διαρκέσει από τις 23 Ιανουαρίου έως τις 14 Απριλίου 2013.
Τέλος, ο Σύλλογος Φίλων του ΒΧΜ διοργανώνει από τον Ιανουάριο έως τον Μάιο του 2013 ομώνυμο κύκλο διαλέξεων (www.byzantinemuseum.gr), ενώ ετοίμασε και το φετινό «τυχερό» (γούρι), το οποίο απεικονίζει έναν Μονόκερο (λεπτομέρεια από το έργο Η δημιουργία του κόσμου, αρχές 18ου αιώνα).