Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Νέα

Πρόσκληση στην παρουσίαση του βιβλίου του Γιάννη Θεοχάρη με τίτλο: Η Αθήνα μετά το τέλος του αρχαίου κόσμου - Αρχιτεκτονική γλυπτική από τον 8ο έως τον 11ο αιώνα μ.Χ.

15 Δεκεμβρίου 2022

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βιβλίου του Γιάννη Θεοχάρη με τίτλο:  "Η Αθήνα μετά το τέλος του αρχαίου κόσμου - Αρχιτεκτονική γλυπτική από τον 8ο έως τον 11ο αιώνα μ.Χ. " την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 2 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του Μουσείου.

Το βιβλίο θα παρουσιάσουν οι:

Παρή Καλαμαρά, Δρ Αρχαιολόγος, Διευθύντρια του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου,

Ελένη Σαράντη, Δρ Ιστορικός, Καθηγήτρια Βυζαντινής Ιστορίας και Βυζαντινού Πολιτισμού, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου,

Σταύρος Μαμαλούκος, Δρ Αρχιτέκτων Μηχανικός, Αναπληρωτής Καθηγητής Ιστορίας της Μεσαιωνικής και της Παραδοσιακής Αρχιτεκτονικής, Πανεπιστήμιο Πατρών.