4ο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου της Αθήνας στο Βυζαντινό Μουσείο

Τετάρτη 9 Ιουλίου 2014 και ώρα 21.00, προβολή της ταινίας του Ρομάν Πολάνσκι «Chinatown» (1974)

Το 4ο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου της Αθήνας, μετά τις επιτυχημένες διοργανώσεις των προηγούμενων χρόνων,  πραγματοποιήθηκε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά και αποκάλυψε μέσω της κινηματογραφικής ματιάς κρυμμένες οάσεις της πόλης.

Στο πλαίσιο του προγράμματος του Φεστιβάλ προβλήθηκε, την Τετάρτη 9 Ιουλίου στον κήπο του Βυζαντινού Μουσείου, η ταινία του Ρομάν Πολάνσκι, «Chinatown»  (1974) με πρωταγωνιστές τους Τζακ Νίκολσον, Φέι Ντάναγουεϊ και Τζον Χιούστον.

Η ταινία: Μέσα από την τραγική ιστορία του Τζέικ Γκίτις (Τζακ Νίκολσον), του ιδιωτικού ντετέκτιβ που μπλέκει με τα αδηφάγα επιχειρηματικά συμφέροντα γύρω από την εκμετάλλευση των υδάτινων πόρων στο Λος Άντζελες του '30, ο Ρομάν Πολάνσκι καταφέρνει να ανανεώσει συναρπαστικά και εκ βάθρων το είδος του νουάρ, υπογράφοντας την κατά πολλούς κορυφαία ταινία της ούτως ή άλλως αξιοζήλευτης καριέρας του.