Συμμετοχή του ΒΧΜ στην εκστρατεία «Περιβάλλον και Πολιτισμός 2010»

06 Οκτωβρίου 2010 έως 09 Οκτωβρίου 2010

Το ΒΧΜ συμμετέχει και φέτος στην πανελλήνια εκστρατεία που εγκαινίασε η Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού το 2008. Ο τίτλος της φετινής δράσης είναι «Φωνές νερού μυριάδες».

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης το ΒΧΜ προβάλλει τρία από τα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης για να τονίσει την σημασία του νερού στην καθημερινότητα των ανθρώπων τους προηγούμενους αιώνες. Πρόκειται για μία τριηλίδα-λουτρικό σκεύος, μία ασκοδάβλα-φλασκί καί μία κολυμπήθρα.

Παράλληλα, οι επισκέπτες θα έχουν της ευκαιρία να δουν την μικρή έκθεση αντικειμένων που προέρχονται από τρία διαφορετικά ναυάγια. Η έκθεση αυτή, που έχει ενσωματωθεί στην εκθεσιακή υποενότητα ΙΙ.7. Όψεις δημόσιου και ιδιωτικού βίου, αποτελεί τη συμμετοχή στην δράση του ΥΠΠΟΤ της Εφορείας Εναλίων Αρχαιοτήτων.

Η είσοδος στις εκθέσεις του μουσείου είναι δωρεάν για το τετραήμερο του εορτασμού (7-10 Οκτωβρίου).