Πολιτιστική εκδήλωση του Ινστιτούτου Θερβάντες στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Η Ναυμαχία της Ναυπάκτου στην γραμματεία του ισπανικού Χρυσού Αιώνα

Η Ναυμαχία της Ναυπάκτου (7 Οκτωβρίου 1571), μία από τις σημαντικότερες στην ναυτική ιστορία όλων των εποχών, που έληξε με την νίκη του συνασπισμού  των χριστιανικών Κρατών  κατά της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, επηρέασε στους επόμενους αιώνες την ιστορία της Μεσογείου, αλλά και της Ευρώπης γενικότερα. Για πολύ καιρό υπήρξε αφορμή έμπνευσης για τους εκπροσώπους της ευρωπαϊκής τέχνης και λογοτεχνίας, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ο Μιγκέλ ντε Θερβάντες, στρατιώτης πάνω στη γαλέρα Μαρκέσα  που πολέμησε εκεί, ο Λόπε ντε Βέγκα και ο Φερνάντο ντε Ερρέρα.

Τρία από τα έργα αυτών των σημαντικών συγγραφέων του Χρυσού Αιώνα σχετικά με αυτό το υψίστης σπουδαιότητας για την ιστορία της Ελλάδας, της Κύπρου και γενικότερα της Ευρώπης, γεγονός, έχουν μεταφραστεί και εκδοθεί στα Ελληνικά από το Κέντρο Βυζαντινών, Νεοελληνικών και Κυπριακών Σπουδών της Γρανάδας, και θα παρουσιαστούν στα ελληνικά στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο την Τρίτη 7 δεκεμβρίου και ώρα 18:00:

- Η νουβέλα  Ο γενναιόδωρος ερωτευμένος (1613) του Μιγκέλ ντε Θερβάντες.
- Η κωμικοτραγωδία  Ο Ιερός Συνασπισμός (1621) του Λόπε ντε Βέγα
- Το ιστορικό έργο Η εξιστόρηση του πολέμου της Κύπρου και του γεγονότος της Ναυμαχίας της Ναυπάκτου  (1572) του Φερνάντο ντε Ερρέρα.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ:

Mosjos Morfakidis Filactós, director del centro de estudios bizantinos, neogriegos y chipriotas de granada. Universidad de Granada

Irene Paraskevá, profesora asistente del departamento de lengua y literatura hispánicas . Universidad Nacional Kapodistríaca de Atenas

María Tsoku, profesora asociada del departamento de lengua y literatura hispánicas. Universidad Nacional Kapodistríaca de Atenas

Ioannis Hassiotis, profesor emérito . Universidad de Salónica
Dimitris Drosos, filólogo

Δωρεάν είσοδος με μάσκα και ισχύον πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης COVID και αστυνομική ταυτότητα.