ΕΝΑΡΞΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

07 Οκτωβρίου 2021

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ-ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Tο Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ξεκινά να δέχεται δηλώσεις συμμετοχής στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για σχολικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνούν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο
213 213 9507, καθημερινά 9:00-15.00 για να προγραμματίσουν το πρόγραμμα ή την επίσκεψή τους στο Μουσείο.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα στο ΒΧΜ είναι τα ακόλουθα:

Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά την πρώτη μεγάλη ενότητα της έκθεσης («Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό») του Μουσείου. Γλυπτά και ανάγλυφα, ψηφιδωτά και μαρμάρινα αρχιτεκτονικά μέλη, αγγεία και κοσμήματα, ταφικά και άλλα αρχαιολογικά ευρήματα, που χρονολογούνται από τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες μέχρι τον 7ο αιώνα, γίνονται οι οδηγοί της για να προσεγγίσουμε πλευρές του κόσμου της ύστερης αρχαιότητας. Πρόκειται για μια περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας διαπλέκεται το παλαιό με το καινούργιο, συμπορεύεται ο παγανισμός με τον χριστιανισμό και διασταυρώνονται οι παλιές με της νέες αντιλήψεις.
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από Ε΄ Δημοτικού.
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00
Χώρος λειτουργίας: Μόνιμη έκθεση ΒΧΜ
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: έως 20 μαθητές

Μαυρομιχάλη 6. Από το Μέγαρο Τσίλλερ στο Μουσείο Λοβέρδου.
Τί ήταν το νεοκλασικό κτήριο της οδού Μαυρομιχάλη πρίν γίνει Μουσείο; Σε ποιους ανήκε το σπίτι αυτό; Τί αλλαγές και τί περιπέτειες πέρασε στο πέρασμα του χρόνου; Ποια είναι η σημερινή του χρήση; Ελάτε να το εξερευνήσουμε και να μάθουμε την ιστορία του.
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από ΣΤ΄ Δημοτικού.
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00.
Χώρος λειτουργίας: Μουσείο Λοβέρδου.
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: έως 20 μαθητές

1571. Ναυμαχία της Ναυπάκτου. Ήμουν εκεί εκείνη την ημέρα…(Θερβάντες)
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά την περιοδική έκθεση ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ 1571. 450 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΩΤΑΤΗ ΒΙΤΩΡΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.
Ποιοί ήταν οι πρωταγωνιστές της Ναυμαχίας της Ναυπάκτου; Πού και πότε συνέβη; Ποιά ήταν η συμμετοχή των Ελλήνων; Πώς ήταν η ζωή στο πλοίο; Ποια ήταν τα όπλα και τα πλοία που χρησιμοποιήθηκαν; Ποιά ήταν η σημασία της νίκης στη Ευρωπαϊκή ιστορία και ποια η επίδραση της στις τέχνες;
Ποιά είναι τα αντικείμενα που εκτίθενται από το μοναδικό στις ελληνικές θάλασσες ισπανικό ναυάγιο του 16ου αιώνα που ανασκάπτεται στη Ζάκυνθο;
Ελάτε να γνωρίσουμε από κοντά μία από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες της παγκόσμιας ιστορίας!!
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από ΣΤ΄ Δημοτικού.
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00.
Χώρος λειτουργίας: Περιοδική έκθεση ΒΧΜ

Χριστουγεννιάτικο εργαστήρι
Πρόκειται για εκπαιδευτική δραστηριότητα που αξιοποιεί επιλεγμένα αντικείμενα του Μουσείου με θέμα τη Γέννηση. Στο τέλος οι μαθητές θα φτιάξουν τις δικές τους χριστουγεννιάτικες κάρτες και τα στολίδια.
Απευθύνεται σε ομάδες νηπιαγωγείων, Α΄, Β΄ και Γ΄ Δημοτικού.
Χρόνος λειτουργίας: 13 έως 24 Δεκεμβρίου 2021
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11.00
Χώρος λειτουργίας: Μουσείο Λοβέρδου

Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο ΒΧΜ

Παράλληλα με τα εκπαιδευτικά προγράμματα υπάρχει η δυνατότητα επίσκεψης των σχολικών ομάδων στις εκθέσεις του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου χωρίς τη συμμετοχή στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου.

Για τους εκπαιδευτικούς που θα συνοδεύουν τις σχολικές ομάδες σε επισκέψεις χωρίς παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος του Μουσείου, προτείνεται η προηγούμενη συμμετοχή στις ενημερωτικές συναντήσεις γνωριμίας με το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο και τις εκπαιδευτικές του δυνατότητες.

Ενημερωτικές συναντήσεις στο ΒΧΜ

Οι ενημερωτικές συναντήσεις για τους εκπαιδευτικούς θα πραγματοποιούνται στη μόνιμη έκθεση του ΒΧΜ από 13.30 έως 15.00 στις παρακάτω ημερομηνίες:

Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2021
Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021
Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων εκπαιδευτικών: 20 άτομα.
Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 από τις 12.00-15.00.

Εκπαιδευτικό υλικό

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν την ιστοσελίδα του Μουσείου και να αξιοποιήσουν το εκπαιδευτικό υλικό.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο 213 213 95 07, 9.00-15.00, καθημερινά για να οργανώσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ή την επίσκεψή τους στο Μουσείο.

Μένουμε ασφαλείς!
Δείτε τις οδηγίες προς τους εκπαιδευτικούς στα σχετικά αρχεία.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο
Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
Βασ. Σοφίας 22, 106 75 Αθήνα
Τηλέφωνο: 213 213 9507
e-mail: edu.bma_at_culture.gr (όπου "_at_" αντικαταστήστε με "@")
url: www.byzantinemuseum.gr, www.ebyzantinemuseum.gr