Χριστουγεννιάτικα εργαστήρια για παιδιά

Σάββατο 9/12, Κυριακή 15/12 και Κυριακή 22/12

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο οργανώνει και φέτος για τα παιδιά και τους γονείς χριστουγεννιάτικα εργαστήρια. Συγκεκριμένα:

- Το Σάββατο 14/12

- Την Κυριακή 15/12

- Την Κυριακή 22/12

Για παιδιά από 5 έως 8 ετών

Ώρες έναρξης : 10.00 και 12.00

Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

Οι μικροί επισκέπτες θα κατασκευάσουν χριστουγεννιάτικες κάρτες και στολίδια με αφετηρία βυζαντινές και μεταβυζαντινές εικόνες και άλλα επιλεγμένα αντικείμενα από τις Συλλογές του Μουσείου που εικονογραφούν διαφορετικά επεισόδια από τη Γέννηση του Χριστού.

Απαραίτητη είναι η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 (από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 9.00-15.00).

Την Παρασκευή 20/12 και ώρα 11:00 το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο σε συνεργασία με το Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο – Λύκειο Παλλήνης γιορτάζουν τα Χριστούγεννα. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης, υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους, θα ερμηνεύσουν ύμνους των Χριστουγέννων, κάλαντα και οργανικούς σκοπούς από όλες τις περιοχές του ελληνισμού.

Διδασκαλία και διεύθυνση μουσικών συνόλων: Στέλιος Κατσιάνης, Μαρία Θεοφανίδου

Διδασκαλία και διεύθυνση χορωδίας: Θεοδώρα Βάρσου