Έναρξη λειτουργίας του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου

13 Μαΐου 2021

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο θα είναι και πάλι ανοιχτό για το κοινό από την Παρασκευή 14 Μαΐου 2021, έτοιμο να υποδεχτεί τους επισκέπτες του.

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα, ακολουθώντας τις κρατικές οδηγίες για την υγεία και την ασφάλεια των επισκεπτών και του προσωπικού. Λόγω του κλειστού περιβάλλοντος των εκθεσιακών χώρων του Μουσείου, οι επισκέπτες θα πρέπει να φορούν υποχρεωτικά μάσκα.

Ο μέγιστος αριθμός επισκεπτών των εκθεσιακών χώρων είναι 15 άτομα ανά 20 λεπτά και  η απόσταση ασφαλείας είναι τα δύο μέτρα. Στους ανελκυστήρες επιτρέπεται η χρήση από ένα άτομο μόνο.

Το ωράριο λειτουργείας του μουσείου είναι:

Τρίτη: 13:00 έως 20:00

Τετάρτη έως Δευτέρα: 08:00 έως 20:00

Τιμές εισιτηρίων :

Γενική είσοδος: 8 ¤, μειωμένη είσοδος: 4¤

Ενιαίο εισιτήριο: 15 ¤ (ισχύει για 3 ημέρες και για τα εξής μουσεία: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Επιγραφικό Μουσείο, Νομισματικό Μουσείο, Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο).

• Η μόνιμη έκθεση του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου