Συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Δευτέρα 14 Οκτωβρίου | 18:30

Τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου και ώρα 18:30 το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο υποδέχεται για μια συναυλία το ιδιατέρως αγαπητό στο κοινό, Κουαρτέτο εγχόρδων Αθηνών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, που στον ένατο χρόνο λειτουργίας του διανύει περίοδο ωριμότητας. Στον πυρήνα της συναυλίας βρίσκεται το αριστουργηματικό, όσο και δημοφιλές, Τρίτο Κουαρτέτο του Ν. Σκαλκώτα, στο οποίο, χρησιμοποιώντας τη δύσκολη δωδεκαφθογγική γλώσσα, παράγει με αριστοτεχνικό τρόπο μουσική ευαίσθητη, γεμάτη ηχοχρώματα.

Το έργο, πλαισιώνεται από δύο δημιουργίες νεότερων συνθετών, το La Folia του Σ. Παπάνα, που με δεξιοτεχνία αναδημιουργεί την πασίγνωστη φόρμα της μπαρόκ μουσικής και το δυναμικό Κουαρτέτο του Μ. Θεοδωράκη, Μάζα. Στο πρόγραμμα, δύο ακόμα δημιουργίες σε μεταγραφές του Ν. Σκαλκώτα για κουαρτέτο εγχόρδων. Η λαοφιλής μελωδία Ο Γερο- Δήμος του Π. Καρρέρ και οι δικοί του Πέντε Ελληνικοί Χοροί.

Το πρόγραμμα με μια ματιά:

ΠΑΥΛΟΣ ΚΑΡΡΕΡ (1826–1896)
Ο Γερο-Δήμος για κουαρτέτο εγχόρδων (μεταγραφή Νίκου Σκαλκώτα)

ΣΙΜΟΣ ΠΑΠΑΝΑΣ (γεν. 1979)
La Folia, Παραλλαγές για κουαρτέτο εγχόρδων
ΝΙΚΟΣ ΣΚΑΛΚΩΤΑΣ (1904–1949)
Κουαρτέτο εγχόρδων αρ. 3
ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ (γεν. 1925)
Κουαρτέτο εγχόρδων αρ.4 «Μάζα»
ΝΙΚΟΣ ΣΚΑΛΚΩΤΑΣ (1904–1949)
Πέντε Ελληνικοί Χοροί για κουαρτέτο εγχόρδων

Συμμετέχουν:
Κουαρτέτο εγχόρδων Αθηνών
Απόλλων Γραμματικόπουλος, βιολί
Παναγιώτης Τζιώτης, βιολί
Πάρις Αναστασιάδης, βιόλα
Ισίδωρος Σιδέρης, βιολοντσέλο

17:00 Ξενάγηση σε τμήματα της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου για περιορισμένο αριθμό ατόμων (30 άτομα).

Απαραίτητη η κράτηση στον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.gle/vfpMxWF3f3YCuMEk8

Πληροφορίες εισόδου:
Η είσοδος και η παρακολούθηση της συναυλίας είναι ελεύθερη. Απαραίτητη η κράτηση θέσης στον παρακάτω σύνδεσμο: