Athens Open Air στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020 | 21:30

Το Athens Open Air Film Festival, ο πολυαγαπημένος καλοκαιρινός κινηματογραφικός θεσμός που αποτελεί εδώ και μια δεκαετία αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτιστικής εμπειρίας των κατοίκων και επισκεπτών της πρωτεύουσας και διοργανώνεται από τις Νύχτες Πρεμιέρας, επιστρέφει με ενθουσιασμό και αισιοδοξία με τη συνδιοργάνωση του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ).

Το 10ο Athens Open Air Film Festival σάς προσκαλεί να απολαύσετε πολυαγαπημένες δημιουργίες του σύγχρονου και κλασικού κινηματογράφου μετατρέποντας εμβληματικές τοποθεσίες της πόλης, όπως την Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, τον Ναό του Ολυμπίου Διός, τον αρχαιολογικό χώρο της Ακαδημίας Πλάτωνος και τον κήπο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου σε μαγευτικά υπαίθρια σινεμά, διοργανώνοντας μια εντυπωσιακή drive-in προβολή στον Λυκαβηττό και προγραμματίζοντας προβολές σε θερινές αίθουσες, εκφράζοντας για μια ακόμη χρονιά την αμέριστη υποστήριξή μας.

Όλες οι προβολές του Athens Open Air Film Festival θα πραγματοποιηθούν εξασφαλίζοντας σε κάθε περίπτωση την αρτιότερη οπτικοακουστική εμπειρία και, φυσικά, τηρώντας απαρέγκλιτα τα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας και τις αποστάσεις, όπως αυτά προβλέπονται για τα θερινά σινεμά. Οι προβολές είναι με ελεύθερη είσοδο.

Τετάρτη 22 Ιουλίου | 21:30

Όλα για την Εύα (1950, 138Ά) του Τζόζεφ Λ. Μάνκιεβιτς

Πρωταγωνιστούν:
Μπέτι Ντέιβις, Αν Μπάξτερ, Τζορτζ Σάντερς, Σελέστ Χολμ, Θέλμα Ρίτερ, Μέριλιν Μονρό

Επετειακή προβολή για τα 70 χρόνια από την πρεμιέρα της ταινίας, με την υποστήριξη της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα.

Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας 22, Αθήνα)