Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Περιοδικές εκθέσεις

Έκθεση Water Democracy νερό - λαός - δημοκρατία

22 Νοεμβρίου 2019 έως 15 Απριλίου 2020

Η ΑμΚΕ τετARTημόριο παρουσιάζει, στον κήπο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου, την κοινωνικοπολιτιστική δράση  με τίτλο “Water Democracy  νερό – λαός - δημοκρατία”. Στόχος της δράσης είναι ο προβληματισμός για το ρόλο του νερού ως ζωτικό συνεκτικό στοιχείο των ανθρώπινων κοινωνιών.

Η δράση “Water Democracy” υλοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, του Δήμου Αθηναίων και του Δήμου Παλαιού Φαλήρου σε ειδική επιμέλεια του Νέστορα Κατσιμίχα. Σε αυτήν συμμετέχουν με έργα τους 22 νέοι εικαστικοί, οι οποίοι δημιουργούν με τα έργα τους έναν διάλογο υψηλής αισθητικής και συμβολισμού σχετικά με το υγρό στοιχείο, το χρόνο και τον πολιτισμό. Η πραγματική ροή του νερού μας οδηγεί συνειρμικά στο πέρασμα του χρόνου και στη συνακόλουθη με αυτόν εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού.

Τα ονόματα των συμμετεχόντων Καλλιτεχνών είναι: Γαλάτος Θωμάς, Κατσούλας Αριστομένης, Κούκου Βασιλική, Κρανιώτη Μαριλένα, Λαμπρινός Νίκος, Λουίζου Μαρία, Μαραγκάκη-Ξηρομάμου Ελένη, Μαρίνης Νίκος, Μπολιεράκη Κωσταντίνα, Μουρκόγιαννη Στέλλα, Μύρκα Ιωάννα, Νέσκες Νίκος, Νικολαϊδη Δανάη, Παπαδόπουλος Λάζαρος Φίλιππος, Παρασκευόπουλος Κυριάκος, Σαγκιώτη Βασιλική, Σαριγιαννίδου Στέλλα, Σοφιανού Βασιλική, Σοφρά Βασιλική, Σταθόπουλος Νίκος, Φάβιος Χρήστος, Φώσκολος Ριχάρδος.

Τόσο το ανθρώπινο σώμα όσο και η επιφάνεια του πλανήτη μας, αποτελούνται κατά τα 3/4 από νερό, το οποίο και αποτελεί το απαραίτητο στοιχείο για τη συντήρηση και ανάπτυξη κάθε έμβιου όντος. Η ζωτική του σημασία υποχρέωσε τους ανθρώπους από τα πανάρχαια χρόνια να συγκεντρώνονται και να δραστηριοποιούνται γύρω από αυτό. Η βιοτική ανάγκη δημιουργίας των πρώτων οικισμών σε περιοχές άμεσα γειτνιάζουσες με υδάτινες μάζες (πηγές, ποτάμια, λίμνες), συνέδεσε εξ αρχής άρρηκτα το εν λόγω στοιχείο με τον ανθρώπινο πολιτισμό. Την εξάρτησή του από το παγκόσμιο αυτό αγαθό, ο άνθρωπος τη συνέδεσε σχεδόν αμέσως με διάφορα ήθη, έθιμα και συμβολισμούς δημιουργώντας μια εντελώς ξεχωριστή κουλτούρα όπου και πάλι η Δημοκρατία οφείλει να έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στη διαχείριση, διανομή και χρήση των υδάτων.

Και ενώ, σε μεγάλο βαθμό, στην εποχή μας καθίσταται ευκολότερη η πρόσβαση στο νερό, ολοένα και περισσότερο βιώνουμε το παράδοξο της ακαταλληλότητας κατανάλωσής του από τον άνθρωπο. Η κλιματική αλλαγή σε συνδυασμό με τη μόλυνση των υδροφόρων οριζόντων, καθιστά πλέον επιτακτική την ανάγκη σοβαρών μελετών και σχεδίων για την ανάσχεση του παραπάνω προβλήματος ώστε να διατηρηθεί η κοινωνική συνοχή και να μην κινδυνεύσει εντέλει η ίδια η ζωή του πλανήτη. Μια ορθολογική-οικολογική αντιμετώπιση του προβλήματος είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να κατανοεί τον άνθρωπο ως μέρος της φύσης και όχι ως επικυρίαρχο αυτής.

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, κατανοώντας και συμμετέχοντας ενεργά σε αυτό τον πανανθρώπινο προβληματισμό, εγκαινιάζει για πρώτη φορά τον παριλίσσιο κήπο του για να φιλοξενήσει την κοινωνικοπολιτιστική εκθεσιακή δράση “Water Democracy” από την ΑμΚΕ τετARTημόριο.

Τόπος: Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο, Βασ. Σοφίας 22, 10675 Αθήνα.
Εγκαίνια: Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019 και ώρα: 12.00.
Διάρκεια: 23 Νοεμβρίου 2019 - 16 Απριλίου 2020, ώρες και μέρες λειτουργίας του Μουσείου.
Είσοδος: Ελεύθερη.
Πρόσβαση: ΜΜΜ, στάση Ευαγγελισμός.
Διοργάνωση: ΑΜΚΕ τετARTημόριο.

Με την υποστήριξη: Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού - Δήμος Αθηναίων - Δήμος Παλαιού Φαλήρου.

Ειδική Επιμέλεια: Νέστορας Κατσιμίχας.
Εικαστική Επιμέλεια: F.O.B. art container.
Χορηγοί Επικοινωνίας: Αθήνα 98,4 - FREE SUNDAY – microcosmos.
Ασφάλεια έργων: Karavias art insurance - Katerina Skintzou Insurance Broker.