Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου: εγκαίνια έκθεσης στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

«Μεσαιωνικοί Θησαυροί από το Κρατικό Αρχαιολογικό Μουσείο Βαρσοβίας»

Η Πρεσβεία της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα και το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο εγκαινιάζουν την έκθεση με τίτλο «Μεσαιωνικοί Θησαυροί από το Κρατικό Αρχαιολογικό Μουσείο Βαρσοβίας», την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 19:30.

Παρουσιάζονται κοσμήματα και εξαρτήματα ένδυσης, τα οποία χρονολογούνται στον 11ο-13ο αιώνα και προέρχονται από αρχαιολογικές θέσεις στην Πολωνία, τη Λευκορωσία και την Ουκρανία. Η έκθεση αναπτύσσεται σε εννέα θεματικές ενότητες ανάλογα με το είδος, τη χρήση και την τεχνική κατασκευής και διακόσμησης των αντικειμένων. Ξεχωριστή ενότητα αποτελεί ο «Θησαυρός του Borucin», ένα σύνολο πολύτιμων αντικειμένων που χρονολογούνται στον 11ο αιώνα και βρέθηκαν στο Borucin στην κεντρική Πολωνία.

Η έκθεση διοργανώνεται σε συνεργασία με το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και το Κρατικό Αρχαιολογικό Μουσείο Βαρσοβίας και πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα.

Η έκθεση φιλοξενήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας.

Διάρκεια έκθεσης: 5 Δεκεμβρίου 2018 έως 13 Ιανουαρίου 2019