Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Ξεναγήσεις στην έκθεση «Λατρευτικά»του Δημήτρη Κοντού

Στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Λατρευτικά» του Δημήτρη Κοντού, η οποία παρατείνεται έως τις 5 Οκτωβρίου 2014, θα πραγματοποιηθούν κυριακάτικες ξεναγήσεις από τις επιμελήτριες της έκθεσης κ.κ. Ιωάννα Αλεξανδρή και Σοφία Γερογιώργη: Συγκεκριμένα στις 7/9/2014 και στις 21/9/2014 και ώρα 12:00.
Η έκθεση που παρουσιάζεται στον όροφο του Μεγάρου της Δούκισσας της Πλακεντίας περιλαμβάνει περισσότερα από 200 έργα του καλλιτέχνη, προσχέδια, μακέτες, χαρακτικά, αρχειακό υλικό και την ενότητα των Λατρευτικών, ένα σύνολο δεκατεσσάρων έργων του, που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το 1975.
Παράλληλα με τα Λατρευτικά του Κοντού προβάλλονται επίσης 84 αφιερώματα–τάματα από τη συλλογή του Βυζαντινού Μουσείου που χρονολογούνται στον 19ο και στον 20ό αιώνα. Τα αφιερώματα αυτά διαλέγονται με τα αφιερώματα του Κοντού αναδεικνύοντας τους νέους εκφραστικούς τρόπους με τους οποίους ο καλλιτέχνης δημιούργησε στα χνάρια της βυζαντινής και μεταβυζαντινής καλλιτεχνικής παράδοσης.