Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Έκθεση «Μετάβαση στον Χριστιανισμό: Η Τέχνη στην Ύστερη Αρχαιότητα, 3ος-7ος αιώνας μ.Χ.»

Ωνάσειο Μορφωτικό Κέντρο στο Μανχάταν, NY.

Η σύνθετη, πολύπλευρη ταραγμένη πραγματικότητα  εν μέσω επαναπροσδιορισμών και ανακατατάξεων στην Ανατολική Μεσόγειο θα αποτελέσει το θέμα της νέας μεγάλης έκθεσης του Θυγατρικού Ιδρύματος Ωνάση που θα παρουσιαστεί στο Ωνάσειο Μορφωτικό Κέντρο, στο Μανχάταν.

Ανοικτή για το κοινό από τις 7 Δεκεμβρίου 2011 μέχρι τις 14 Μαΐου 2012, η έκθεση «Μετάβαση στον Χριστιανισμό: Η Τέχνη στην Ύστερη Αρχαιότητα, 3ος-7ος αιώνας μ.Χ.» θα συγκεντρώσει 170 περίπου εξαιρετικά αντικείμενα που προέρχονται από μουσεία της Ελλάδας, της Κύπρου και των Ηνωμένων Πολιτειών. Ανάμεσά τους συμπεριλαμβάνονται  σημαντικά έργα τέχνης που δεν έχουν ταξιδέψει ποτέ πέρα από τα ελληνικά σύνορα καθώς και πρόσφατα ανασκαφικά ευρήματα και εκτίθενται για πρώτη φορά παγκοσμίως.

Η έκθεση αποκαλύπτει μια περίοδο αξιοσημείωτης και μάλλον απρόσμενης δημιουργικότητας στον ελληνικό κόσμο της Ύστερης Αρχαιότητας.