Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Κυκλοφόρησε το νέο τεύχος (7 - 8) του περιοδικού Ilissia

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο παρουσιάζει το διπλό τεύχος (7 - 8) του περιοδικού ILISSIA αφιερωμένο στον Δημήτρη Κωνστάντιο, εμπνευστή και ιδρυτή της περιοδικής αυτής έκδοσης για θέματα μουσείων.
Ο Δημήτρης Κωνστάντιος συνέδεσε το όνομά του με την προσπάθεια να συναντηθεί ο επιστημονικός λόγος με ευρύτερες κατηγορίες κοινού και η πολιτιστική κληρονομιά του τόπου με τη σημερινή αγωνία των ανθρώπων. Εκλεκτοί συνάδελφοί του από ποικίλες διαδρομές, πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και άλλοι συνεργάτες του καταθέτουν, μέσα από τις διαφορετικές οπτικές τους, εμπειρίες και προβληματισμούς που φωτίζουν τόσο την προσωπικότητα του Κωνστάντιου όσο και —κυρίως— την υπόθεση του «ανοικτού» μουσείου και του κοινωνικά χρήσιμου μνημείου.