Μουσική εκδήλωση της Χορωδίας του Μαρασλείου στο Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο

Πέμπτη 29 Μαρτίου 2018 και ώρα 11:30

Στο πλαίσιο της έλευσης του Πάσχα, την  Πέμπτη 29 Μαρτίου,  ο Όμιλος Χορωδίας των Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων του Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο) θα δώσει συναυλία στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο.

Ο Όμιλος της Χορωδίας του Μαρασλείου αποτελείται από παιδιά διαφόρων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου.
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου στοχεύουν στην καλλιέργεια των μουσικών και φωνητικών ικανοτήτων των μικρών μαθητών και γενικότερα στην ανάπτυξη των καλλιτεχνικών τους ενδιαφερόντων.
Στη μουσική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στο Βυζαντινό Μουσείο, οι μαθήτριες και οι μαθητές του Μαρασλείου θα ερμηνεύσουν τα κάλαντα του Λαζάρου και διάφορα τραγούδια για την Άνοιξη.

Μουσική επιμέλεια: Ελένη Αναστασιάδου
Συνεργάτης εκπαιδευτικός: Νικόλαος Κόχιλας