Παράταση της έκθεσης «Κυκλαδικά στιγμιότυπα από τα μνημεία και τους ανθρώπους τους» και παράλληλες δράσεις

22 Νοεμβρίου 2017 - 10 Απριλίου 2018

Η αρχαιολογική έκθεση Κυκλαδικά στιγμιότυπα από τα μνημεία και τους ανθρώπους τους, η οποία παρουσιάζεται στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο από τις 22 Νοεμβρίου 2017, παρατείνεται έως τις 10 Απριλίου 2018.

Στο πλαίσιο της έκθεσης θα λάβουν χώρα στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού Μουσείου οι εξής εκδηλώσεις:

α) Συζήτηση με θέμα: Η προστασία των μνημείων στις Κυκλάδες την περίοδο ανάδειξης των νησιών ως δημοφιλών τουριστικών προορισμών (1960-1980), την Κυριακή 11 Μαρτίου και ώρα 12:00. Θα μιλήσουν η Φωτεινή Ζαφειροπούλου, Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων, ο Χρήστος Ντούμας, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών και ο Κωνσταντίνος Τσάκος, Επίτιμος Έφορος Αρχαιοτήτων.

β) Προβολή της ταινίας της Μαργαρίτας Μαντά: Φύλακες του χρόνου με θέμα επτά αρχαιοφύλακες από όλη την Ελλάδα μεταξύ των οποίων ένας από τη Δήλο και ένας από τη Θήρα. Η ταινία θα προβληθεί το Σάββατο 24 Μαρτίου και ώρα 12:00. Μετά το πέρας της ταινίας θα ακολουθήσει συζήτηση με τη σκηνοθέτιδα.

Επίσης, στις 11 & 24 Μαρτίου στις 10:00 π.μ.  αντίστοιχα, αρχαιολόγοι της ΕΦΑ Κυκλάδων θα πραγματοποιήσουν ξενάγηση στην έκθεση. Οι ξεναγήσεις προσφέρονται δωρεάν – απαιτείται αγορά εισιτηρίου. Δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα 213 213 9570 ή 213 213 9511 (Δευτέρα – Παρασκευή από τις 09:00 έως τις 15:00).

Η έκθεση, που διοργανώνεται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Κυκλάδων σε συνεργασία με τη Γαλλική Σχολή Αθηνών και το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, συνθέτει επιλεγμένα στιγμιότυπα με πρωταγωνιστές ανθρώπους που εργάστηκαν για την αποκάλυψη, προστασία και ανάδειξη του μοναδικού αρχαιολογικού και πολιτιστικού πλούτου των Κυκλάδων από τα τέλη του 19ου αιώνα ως σήμερα και περιλαμβάνει μοναδικά αρχαιολογικά εκθέματα από τα νησιά, τα περισσότερα από τα οποία εκτίθενται για πρώτη φορά.