Ξενάγηση στην έκθεση «ΟΜΑΔΑ ΤΕΧΝΗ» 100 ΧΡΟΝΙΑ Οι πρώτοι Έλληνες μοντερνιστές και ο Ελευθέριος Βενιζέλος

Στο πλαίσιο της έκθεσης της Εθνικής Πινακοθήκης – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου «Ομάδα Τέχνη 100 Χρόνια. Οι πρώτοι Έλληνες μοντερνιστές και ο Ελευθέριος Βενιζέλος», που φιλοξενείται στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, η Διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης κ. Μαρίνα Λαμπράκη Πλάκα θα πραγματοποιήσει ξενάγηση, το Σάββατο 24 Ιουνίου 2017 και ώρα 12:00.

Στην έκθεση παρουσιάζονται έργα των ζωγράφων: Νικολάου Λύτρα —γιου του γενάρχη της Σχολής του Μονάχου Νικηφόρου Λύτρα— Οδυσσέα Φωκά, Περικλή Βυζάντιου, Κωνσταντίνου Παρθένη, Κωνσταντίνου Μαλέα, Θεόφραστου Τριανταφυλλίδη, Λυκούργου Κογεβίνα, Νικόλαου Οθωναίου, Όθωνα Περβολαράκη, Σταύρου Καντζίκη, Δημήτριου Στεφανόπουλου, όπως επίσης και γλυπτά των Μιχάλη Τόμπρου και Γρηγορίου Ζευγώλη.

Η έκθεση, που διοργανώνεται από την Εθνική Πινακοθήκη και θα παραμείνει στο Βυζαντινό και Χριστιανικό  Μουσείο έως τις 29 Οκτωβρίου 2017, υλοποιείται με δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.

Δεν είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής.
Η ξενάγηση προσφέρεται δωρεάν – απαιτείται αγορά εισιτηρίου.