«Μουσικά Σταυροδρόμια» συναυλία στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής

Παρασκευή 21 Ιουνίου και ώρα 21:30

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετείχε στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής  Γιορτής της Μουσικής με την συναυλία «Μουσικά Σταυροδρόμια», η οποία πραγματοποιήθηκε στον κήπο του Μουσείου.

Έχοντας ως στόχο τη μουσική «συνάντηση» Ανατολής και Δύσης, ερμηνευτές και οργανοπαίχτες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, παρουσίασαν για πρώτη φορά ένα πρόγραμμα που βασίσθηκε στη δεξιοτεχνία και τον αυτοσχεδιασμό.

Ελληνικά παραδοσιακά μουσικά όργανα συνάντησαν τα fiddlers –Σκωτσέζικα βιολιά- επιβεβαιώνοντας ότι η μουσική δεν περιορίζεται από τα γεωγραφικά σύνορα.

Το πρώτο μέρος της μουσικής παράστασης ανέσυρε μνήμες από τη Σμύρνη, την Πόλη και το προπολεμικό ρεμπέτικο (1922-1940), ενώ το δεύτερο μέρος αποτέλεσε μία σύμπραξη τριών μουσικών ομάδων –τσαμπούνες – κρουστά- Σκωτσέζικα βιολιά.

Στο πρώτο μέρος συμμετείχαν οι Μάριος Παπαδέας (Σαντούρι – Τραγούδι), Φώτης Βεργόπουλος (Μπουζούκι – Τραγούδι) και Κωστής Κωστάκης (9χορδη κιθάρα – Τραγούδι).

Στο δεύτερο μέρος συμμετείχαν οι Γιώργος Ρεφενές, Ιουλιανός Κωττάκης, Γιώργος Γκελντής, Κώστας Παπαχριστοδούλου, Δημήτρης Σπανός, Γιάννης Φαρούπος, Γιάννης Σέρβος (Τσαμπούνες), Νίκη Κοττάκη, Γεωργία  Νικολαΐδου (Τουμπί), Γιάννης Ρεφενές (Τουμπάκι – Λαούτο), Δημήτρης Αρβανίτης (Λύρα Θράκης), Φραγκίσκος Τζιωτάκης, (Τσαμπούνα  - Βιολί), Πέτρος Κούρτης, Ευθύμιος Κρέτσης, Βασίλης Κατσάμπελας, Κώστας Κοπακάρης, Θεόδωρος Σιώτης, Νίκος Αλεξόπουλος, Αλέκος Ρούπας (Κρουστά) και οι Anna – Wendy Stevenson, Simon Bradley, Fiona Dalgetty, Mark Sheridan (Fiddlers), Amy MacCauley, Owner Sinclair, (Mandolin – Guitar).