Διάλεξη της δρος Έλενας Παπασταύρου με θέμα «Παράδεισος και Παράδεισοι»

Τετάρτη 29 Μαΐου 2013 και ώρα 20:30

Η διάλεξη της Έλενας Παπασταύρου, δρος Ιστορίας της Τέχνης του Πανεπιστημίου της Σορβόννης, προϊσταμένης του Τμήματος Συλλογής Μικροτεχνίας, Νομισμάτων,Υφασμάτων και Πινάκων (σε μουσαμά) του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου, με θέμα «Παράδεισος και Παράδεισοι» εντάχθηκε στον κύκλο διαλέξεων που διοργανώθηκε από τον Σύλλογο των Φίλων του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου, με αφορμή την έκδοση του ημερολογίου του Μουσείου για το έτος 2013 «Κήπος και Παράδεισος. Μεταφορά και Πραγματικότητα».

Στη διάλεξη εξετάσθηκαν αφενός ο τρόπος που, κατά τις διάφορες φάσεις των μέσων χρόνων, οι άνθρωποι αντιλαμβάνονταν τον «κήπο της τρυφής» τοποθετημένο σε συγκεκριμένο σημείο της γης, ή στην ουράνια Ιερουσαλήμ, και αφετέρου τα φυσικά τοπία και οι κήποι που καλλιεργούνταν για βιοποριστικούς, φαρμακευτικούς και καλαισθητικούς σκοπούς.