Ευρωπαϊκή Γιορτή Μουσικής στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Τετάρτη 20 Ιουνίου 2012 και ώρα 21:00

Την Τετάρτη 20 Ιουνίου 2012  με αφορμή την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής πραγματοποιήθηκε  στον κήπο του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου μουσική εκδήλωση με την καλλιτεχνική επιμέλεια του Πέτρου Κούρτη.

Στην εκδήλωση παρουσιάσθηκαν δύο συγκροτήματα οι “The Athens Experiment” και οι “Drumvoice”.

Το συγκρότημα “The Athens Experiment” αποτελούν 4 Έλληνες δεξιοτέχνες που συναντιούνται και κάνουν το πείραμα τέχνη.

Οι συνθέσεις τους ακροβατούν ανάμεσα στον εύθραυστο ήχο του βιολιού και της κρητικής λύρας, στην έντονη και ταυτόχρονα λυρική έκφραση του πιάνου και στη δυναμική παρουσία ενός συνόλου κρουστών.

Οι “Drumvoice” είναι το δημιούργημα ενός μουσικού των κρουστών και μιας ομάδας μουσικών που πειραματίζονται προσφέροντας ένα εξαίρετο μουσικό περιβάλλον.
Με ήχους, ρυθμούς, μελωδίες και χρώματα μοναδικά και πρωτότυπα, οι “Drumvoice” με οδηγό τον Πέτρο Κούρτη διαλέγονται εκλεκτικά με τη world fusion συνθέτοντας ταυτόχρονα ένα ελληνικό αλλά και παγκόσμιο καλλιτεχνικό παρόν.

Συμμετείχαν οι μουσικοί:
Δημήτρης Κεραμιδάκης-πιάνο,