Διάλεξη με θέμα «Ιστορικός συμβιβασμός του αρχιτεκτονικού νεοκλασικισμού και του μουσειακού νεοβυζαντινισμού στο διατηρητέο Μέγαρο Τσίλλερ-Λοβέρδου επί των οδών Μαυρομιχάλη και Ακαδημίας στην Αθήνα»

Δευτέρα 11 Ιουλίου 2011 και ώρα 19:00

Η Διεύθυνση Αναστήλωσης Νεώτερων και Σύγχρονων Μνημείων του ΥΠ.ΠΟ.Τ. πραγματοποίσε τη Δευτέρα 11 Ιουλίου στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού Μουσείου διάλεξη με θέμα :
«Ιστορικός συμβιβασμός του αρχιτεκτονικού νεοκλασικισμού και  του μουσειακού νεοβυζαντινισμού στο διατηρητέο Μέγαρο Τσίλλερ-Λοβέρδου επί των οδών Μαυρομιχάλη και Ακαδημίας στην Αθήνα».
Ομιλητές:

• Νικόλαος Χαρκιολάκης, Αρχιτέκτων-Μηχανικός Ε.Μ.Π., Μ.Α. Architectural Conservation Παν/μιου York/U.K., Προϊστάμενος Διεύθυνσης Αναστήλωσης Νεώτερων και Σύγχρονων Μνημείων
  • Ιφιγένεια Δημητρίου, Αρχιτέκτων-Μηχανικός Ε.Μ.Π., MSc  Museology UPC.
  • Φωτεινή Χαλβατζή, Αρχιτέκτων- Μηχανικός Ε.Μ.Π., MSc «Προστασία Μνημείων» Ε.Μ.Π.