3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης Αθηνών - Αφιέρωμα στην ποίηση της Σλοβενίας

22 Σεπτεμβρίου 2017

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετέχει στο 3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης Αθηνών και φιλοξενεί την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:30 ποιητικό αναλόγιο με τους ποιητές: Άγγελο Καλογερόπουλο, Μίλοβαν Μάρτσετιτς (Σερβία), Αντόνιο Πραένα (Ισπανία), Αντώνη Δ. Σκιαθά, Αγλαΐα Σολοβιόβα (Ρωσία) και Γιώργο Χρονά.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται από τις 18 έως τις 23 Σεπτεμβρίου σε εμβληματικούς χώρους της πρωτεύουσας με τη συμμετοχή 70 ποιητών από 16 χώρες. Διοργανώνεται από τον Κύκλο Ποιητών, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, το Μουσείο Μπενάκη καθώς και τα Ιδρύματα Μιχάλης Κακογιάννης και Αικατερίνης Λασκαρίδη, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και του Δήμου Αθηναίων.