Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

Κυριακάτικες εκπαιδευτικές δράσεις στο ΒΧΜ

Απαραίτητη είναι η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507.

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σας προσκαλεί στις κυριακάτικες εκπαιδευτικές δράσεις για γονείς και παιδιά που οργανώνει για την περίοδο Σεπτεμβρίου – Δεκεμβρίου 2011 στις εκθέσεις του.
Πιο συγκεκριμένα:

ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ: ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ, ΑΛΩΣΗ, ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ
Επιλεγμένα αντικείμενα από την μόνιμη έκθεση γίνονται η αφορμή να συζητηθούν ιστορικά γεγονότα και φαινόμενα που σηματοδοτούν περάσματα από μια εποχή σε μια άλλη. Η θεματική εκπαιδευτική διαδρομή παρουσιάζεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς με θέμα «Κρίσεις: Συνέχειες και ασυνέχειες στην Ιστορία».
Για παιδιά και εφήβους 11 έως 15 ετών
Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου

ΦΩΝΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Τι κοινό έχουν μια τριηλίδα, μια ασκοδάβλα και μια κολυμπήθρα;  Μπορούμε να ανακαλύψουμε μαζί στη μόνιμη έκθεση τη σημασία του νερού για τον άνθρωπο. Η θεματική εκπαιδευτική διαδρομή πραγματοποιείται στο πλαίσιο της εκστρατείας του ΥΠΠΟΤ «Περιβάλλον & Πολιτισμός: Φωνές νερού μυριάδες».
Για παιδιά 9 έως 11 ετών
Κυριακή 9 Οκτωβρίου
Ώρες έναρξης: 10:00, 11:30 και 13:00

ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΟΡΩΝ
Στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης Μέσα/Πέρα από τα Σύνορα με έργα από τη συλλογή της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων. Το πρόγραμμα, με αφετηρία έργα σύγχρονων καλλιτεχνών, στοχεύει  να προσεγγίσει την έννοια του συνόρου, στις πολλαπλές της νοηματοδοτήσεις.
Για παιδιά και εφήβους 11 έως 15 ετών
Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Οι μικροί επισκέπτες θα κατασκευάσουν χριστουγεννιάτικες κάρτες και στολίδια, με αφετηρία βυζαντινές  και μεταβυζαντινές εικόνες και άλλα επιλεγμένα αντικείμενα από τις συλλογές του Μουσείου, τα οποία εικονογραφούν διαφορετικά επεισόδια από την αφήγηση της Γέννησης.
Για παιδιά 5 έως 8 ετών
Κυριακή 11, Σάββατο 17 και Κυριακή 18 Δεκεμβρίου
Ώρες έναρξης: 10:00 και 12:00

Η συμμετοχή στα προγράμματα είναι δωρεάν. Ο αριθμός των παιδιών που μπορούν να συμμετάσχουν στο κάθε πρόγραμμα είναι περιορισμένος  γι’ αυτό είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 (από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 09:00 έως 15:00).

Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.