Ξεναγήσεις στους κήπους του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου

Οι κήποι του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου, μια όαση στο κέντρο της πόλης, γίνονται η αφορμή για ένα νοητό ταξίδι στην ιστορία και την τέχνη. Ανάμεσα σε οπωροφόρα δέντρα και αρωματικά φυτά, δίπλα στο υδάτινο στοιχείο, προσφέρονται ως χώροι ξεκούρασης στους επισκέπτες. Οι τρεις εκθεσιακοί σταθμοί η Φρεατο-δεξαμενή, ο Παράδεισος και ο Ιλισσός αναφέρονται στην ιστορία της ύδρευσης της Αθήνας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, στις αντιλήψεις των Βυζαντινών για την επίγεια και τη μετά θάνατον ζωή και στην εξέλιξη του παριλίσσιου τοπίου από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας.

Το Βυζαντινό Μουσείο παραδίδει στο κοινό τους κήπους του στοχεύοντας στην ένταξή τους στον πολιτιστικό ιστό της Αθήνας, ενώ παράλληλα παρέχει τη δυνατότητα στον επισκέπτη να περιηγηθεί στον χώρο και να έρθει σε επαφή με τη φύση και το τοπίο.

Τη γνωριμία με τους κήπους αναλαμβάνουν οι αρχαιολόγοι του Μουσείου, οι οποίοι θα πραγματοποιήσουν ξεναγήσεις τις ακόλουθες ημέρες και ώρες:

Σάββατο & Κυριακή 24 & 25 Ιουνίου, ώρα 18:30
Τετάρτη 28 Ιουνίου, ώρα 18:30