Μουσική εκδήλωση του Δήμου Αθηναίων στο Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο

Την Τετάρτη 1 Απριλίου 2015 και ώρα 20:00 η Χορωδία των Μουσικών Συνόλων του Δήμου Αθηναίων θα δώσει συναυλία στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο με θέμα «Eli, Eli, lama sabachthani?». Η συναυλία είναι αφιερωμένη στη θρησκευτική μουσική με έργα εμπνευσμένα από το Θείο Δράμα που ακολουθούν βυζαντινούς και αναγεννησιακούς μουσικούς δρόμους.

Θα ερμηνευθούν έργα των Παναγιώτη Σκούφη, Francesco Corteccia, Άνθιμου Νικολαΐδη, Νικόλαου Μαραγκού, Θεμιστοκλή Πολυκράτη, Sergei Rachmaninoff, Lajos Bárdos, Stevan Hristic, György Deák-Bárdos και Μίκη Θεοδωράκη.

Διευθύνει ο Σταύρος Μπερής.

Η μουσική εκδήλωση πραγματοποιείται από τον Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού & Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Πάσχα στην Αθήνα», σε συνεργασία με το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο.

Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων η είσοδος θα γίνεται με σειρά προτεραιότητας – έως 100 άτομα – με δελτίο αρίθμησης που το κοινό θα προμηθεύεται στην είσοδο του Μουσείου την ημέρα της εκδήλωσης.